POŻYCZEK PONAD 955 ORGANIZACJOM NA
KWOTĘ PONAD 352 MLN ZŁ
Wiemy, że przedstawiciele sektora organizacji pozarządowych pełnią w Polsce znaczącą rolę – zabierają głos w istotnych kwestiach, dbają o wspólne dobro, stawiają sobie ambitne cele. Dlatego chcemy wspierać ich w realizowaniu śmiałych inicjatyw. Zdajemy sobie sprawę, że czasami na drodze do celów stają przyziemne przeszkody, np. opóźnienia w wypłacie już przyznanych środków. Oferujemy organizacjom pożyczki, bo wiemy, że mądrze ulokowane, potrafią poprawić komfort pracy organizacji, a w efekcie funkcjonowanie fragmentu rzeczywistości, którą organizacja się zajmuje. Oferujemy pożyczki na działalność statutową (nieodpłatną i odpłatną), a także na działalność gospodarczą prowadzoną przez podmioty, których działanie nie jest nastawione na maksymalizację zysku finansowego.
Oferujemy kilka rodzajów pożyczek:

Pożyczki pomostowe, np. na prefinansowanie działań, pozwalające na realizację projektu, zanim organizacja podpisze umowę, otrzyma pierwszą lub kolejną transzę, lub na zakończenie realizacji w oczekiwaniu na refundację poniesionych kosztów.

Pożyczki operacyjne na zachowanie płynności finansowej, np. oczekując na przychody z rozliczenia podatku (1,5%) czy na zaplanowanie i przeprowadzenie zbiórki publicznej.

Pożyczki inwestycyjne, np. na zakup środka transportu lub sprzętu, remont dachu, wymianę okien, a także na rozwój sprzedaży w ramach działalności odpłatnej lub gospodarczej itp.
Pożyczone środki muszą służyć realizacji celów statutowych. W celu ich uzyskania niezbędne jest precyzyjne wskazanie wiarygodnego źródła spłaty. Oznacza to, że organizacja może zaciągnąć pożyczkę zarówno na działania statutowe, jak i na działalność gospodarczą służącą realizacji jej misji.
OPIS PROCEDUR
DLA KOGO?
Udzielamy pożyczek organizacjom pozarządowym, a więc stowarzyszeniom, fundacjom lub organizacjom kościelnym, a także podmiotom ekonomii społecznej, czyli spółdzielniom socjalnym i przedsiębiorstwom społecznym czy spółkom non-profit. W niektórych przypadkach o pożyczkę mogą ubiegać się także grupy nieformalne.
KOSZTY
Od 3 lipca 2025 r. oprocentowanie pożyczek mieści się w przedziale 11,90% – 17,00% w skali roku i jest ustalane indywidualnie. Oprocentowanie jest stałe przez pierwsze 6 miesięcy. Po tym okresie oprocentowanie może ulec zmianie, jednak jego wysokość nie będzie przekraczać wysokości odsetek maksymalnych umownych, o których mowa w art. 359 §21 K.c.
Odsetki naliczane są dziennie, toteż faktyczny koszt pożyczki liczony jest z chwilą wyksięgowania środków z konta Funduszu PAFPIO do momentu zaksięgowania pożyczonej kwoty z powrotem na tym koncie. Warto o tym pamiętać, planując harmonogram spłaty. Koszt odsetek od pożyczki można policzyć za pomocą kalkulatora.
Obliczając koszt pożyczki, należy uwzględnić opłatę administracyjną, która wynosi od 2% do 5% kapitału pożyczanego. Opłatę administracyjną pobieramy w dniu uruchamiania pożyczki, pomniejszając wypłatę kapitału pożyczki.
JAKIE DOKUMENTY SĄ POTRZEBNE?
Z uwagi na wygodę Klientów staramy się ograniczać biurokrację. Potrzebujemy jedynie podstawowych informacji dotyczących samej pożyczki:
– z czego wynika jej potrzeba,
– jaka jest jej wysokość,
– a także jak i kiedy zamierzają Państwo ją spłacić.
Mogą to Państwo zrobić własnymi słowami lub przy pomocy krótkiego formularza wniosku dostępnego tutaj. Dodatkowo prosimy o przesłanie aktualnej wersji statutu oraz sprawozdań finansowych za ostatnie zamknięte dwa lata.
Po akceptacji decyzji o przyznaniu pożyczki do podpisania umowy potrzebne będzie także uchwała Zarządu Organizacji
o zaciągnięciu pożyczki w Funduszu PAFPIO, z określeniem wysokości tejże pożyczki, podpisana przez wszystkich członków zarządu.
W trakcie analizy przedpożyczkowej możemy prosić o dodatkowe dokumenty, np. budżet na dany rok, umowę z grantodawcą, potwierdzającą możliwość spłaty pożyczki (o ile dotyczy).
Każdą pożyczkę analizujemy indywidualnie, uwzględniając specyfikę danej organizacji i konkretne sytuacje.
JAK SPŁACAĆ?
Pożyczka nie jest dotacją, a zatem trzeba ją spłacić wraz z odsetkami. Znając jednak specyfikę finansowania działań sektora, nie proponujemy sztywnego modelu spłaty, wykazując się tym samym sporą elastycznością i zrozumieniem.
Organizacja sama określa dogodny i realny system spłaty, zależny od tego, kiedy spodziewa się przychodów. Niemniej daty i kwoty spłat uzgodnione i wpisane w umowie pożyczki muszą być przestrzegane! Zwracane środki muszą dotrzeć na konto bankowe Funduszu PAFPIO najpóźniej w dniu wyznaczonym harmonogramem spłat. Jeżeli pojawia się problem ze spłatą, wówczas organizacja – przed datą spłaty określoną harmonogramem – występuje z wnioskiem o restrukturyzację pożyczki, czyli zmianę harmonogramu spłat należności.
Zawsze i bez dodatkowych kosztów można spłacić pożyczkę wcześniej!