Warto pomagać częściej, niż raz w roku

Zakończył się jednodniowy festiwal pomagania. Większość Polaków w tym roku nie wesprze już charytatywnie żadnej organizacji ani potrzebujących. Jak i komu pomagać z głową przez cały rok, radzą eksperci NGO z Funduszu PAFPIO.

 

Ważna jest systematyczna pomoc

Aby rozpoczęte projekty miały szansę na dobry finał, organizacje pomocowe potrzebują systematycznych środków. – Działamy właśnie dlatego, że organizacje nie zawsze otrzymują wystarczające wsparcie od darczyńców, a pewne rozpoczęte projekty trzeba dokończyć. Organizacje nie mogą też liczyć na pożyczki od banków, a granty, które już danej instytucji pomocowej zostały przyznane na konkretne zadanie, często wypłacane są z wielomiesięcznym opóźnieniem – opowiada Kinga Chrzanowska z Funduszu PAFPIO, który udziela pożyczek organizacjom pozarządowym.
Jak jednak wybrać właściwą organizację? – Dobrze skupić się na tych w bliskiej okolicy naszego zamieszkania – radzi Chrzanowska. Chodzi o to, aby widoczne były efekty działania. Dobrze też poświęcić chwilę na czytanie rocznych raportów – powinny być wyeksponowane i łatwo dostępne na stronie internetowej danej organizacji. Coraz więcej organizacji przygotowuje je z myślą o zwykłych czytelnikach, starając się używać zrozumiałego języka.

Bez WOŚP byłoby gorzej…

Sześciu na dziesięciu Polaków otwarcie przyznaje, że nie pomaga na co dzień innym. – Według innych badań wynika jednak, że aktywność aż 28 proc. z tych, którzy w ogóle pomagają, ogranicza się do wrzucania pieniędzy do puszki WOŚP raz do roku . Tylko niewielka grupa społeczeństwa przekazuje środki systematycznie – alarmuje Kinga Chrzanowska. Choć nie można lekceważyć corocznych działań, dzięki którym w ciągu poprzednich 23 finałów Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zebrała i przekazała na wsparcie polskiej medycyny ponad 650 mln zł, a podczas ostatniego weekendu ponad 44 mln zł, dobrze by było skupić się też na częstszych działaniach. Trend jest jednak odwrotny: w porównaniu z poprzednim rokiem, rezygnujemy z coraz większej liczby form pomocy systematycznej. Chętnie dokonujemy za to przelewów jednorazowych. Popularność tej formy wsparcia wzrosła z 3 do 8 proc. – dodaje Chrzanowska.

Dlaczego pomagamy?

Pomagamy przede wszystkim dla własnej satysfakcji (39 proc. respondentów badania TNS) . Co czwarty pomagający ankietowany po prostu lubi to robić. Ważnym aspektem dla 35 proc. badanych jest potencjalna potrzeba pomocy od innych w przyszłości. Są też tacy, dla których pomaganie to odwdzięczenie się za pomoc uzyskaną w przeszłości (23 proc.).

Komu pomagamy?

Polacy najbardziej skłonni są pomagać osobom schorowanym lub biednym, przede wszystkim bliskim (52 proc.), a w dalszej kolejności obcym (39 proc.). Pomagamy impulsywnie, „od czasu do czasu”: wrzucając pieniądze do puszek (33 proc.), przekazując jeden procent podatku (33 proc., w ten sposób uzyskano ostatnio 557,6 mln złotych), wysyłając charytatywnego smsa, przekazując ubrania i żywność lub kupując charytatywne świeczki, gazety, kartki (1/5 respondentów).

Lokalne, realne zmiany

Społeczeństwo najchętniej wspiera organizacje zajmujące się usługami socjalnymi i pomocą społeczną. Ze wsparcia finansowego pochodzącego z darowizn od społeczeństwa w 2015 roku korzystało 64 proc. organizacji zajmujących się usługami socjalnymi i pomocą społeczną i 62 proc. organizacji zajmujących się ochroną zdrowia. Mało darowizn otrzymują podmioty zajmujące się ekologią i opieką nad zwierzętami – dotuje je co dwudziesty Polak. Jeszcze rzadziej wspieramy działalność sportową, hobbystyczną, artystyczną czy turystyczną (po 1-2 proc.). – Co ciekawe, jeśli już pomagamy, wybieramy raczej duże organizacje z wysokimi budżetami. Szkoda, bo lokalne organizacje w małych miejscowościach mają potencjał wprowadzenia realnej zmiany. Wspierajmy je! – mówi Kinga Chrzanowska z PAFPIO.

 

Fundusz PAFPIO od 15 lat wspiera organizacje pozarządowe w realizacji inicjatyw, które wprowadzają pozytywne zmiany w społeczeństwie. Poprzez udzielanie pożyczek dla NGO Fundusz PAFPIO świadczy pomoc w zabezpieczeniu płynności finansowej, koniecznej dla sprawnej realizacji działań statutowych, oraz oferuje profesjonalne doradztwo i szkolenia z zakresu zarządzania i finansowania organizacji.

 

Fundusz PAFPIO współorganizuje również projekty finansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, podnosząc kompetencje trzeciego sektora w Polsce. Został powołany w 1999 roku przez Polsko-Amerykański Fundusz Przedsiębiorczości w celu wspierania młodej polskiej demokracji i gospodarki rynkowej. Obecnie należy do Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, wspierającej rozwój społeczeństwa obywatelskiego w Polsce.