TOK FM o problemach NGO i migrantów

Gośćmi środowej audycji „Wieczór Radia TOK FM” była Agnieszka Kosowicz, prezeska Polskiego Forum Migracyjnego i Dorota Pieńkowska, szefowa Funduszu PAFPIO. Rozmawiały nie tylko o problematyce uchodźców, ale i organizacji pozarządowych w Polsce.

– Z jakiego to powodu mamy w studiu kogoś z Polskiego Forum Migracyjnego oraz kogoś, kto pożycza pieniądze? – zapytał na początku audycji redaktor Piotr Sulik. Rozmowa nie ograniczała się bowiem do dyskusji na temat miejsca uchodźców w Polsce. Dorota Pieńkowska, szefowa Funduszu PAFPIO, opowiadała o tym, z jakimi problemami borykają się NGO-sy takie jak Polskie Forum Migracyjne (PFM), ale i wiele innych. Audycję można odsłuchać
w tym miejscu.

 

Nasza oferta jest porównywalna do tej, którą zaoferowałyby banki, gdyby taka oferta… istniała – tłumaczyła Pieńkowska. – Dlaczego banki w Polsce nie mają kredytów dla NGO-sów? – dopytywał Sulik. – Ich natura jest taka, że nie posiadają dochodów – tłumaczyła Agnieszka Kosowicz z PFM. – Umowy ze środków unijnych są skonstruowane w ten sposób, że żaden rozsądny bank nie może ich sfinansować. Zawierają klauzule typu „pieniądze zostaną wypłacone, jeżeli nic się nie wydarzy” czy „jeżeli Minister Finansów nie postanowi inaczej” – dodała.

W dalszej części Kosowicz przekonywała, że Polska to naprawdę bogaty kraj, który może zacząć pomagać innym. Opowiadała o działalności Polskiego Forum Migracyjnego. W ostatnim czasie z Fundacją Rodzić po Ludzku przeprowadziło projekt „Jestem mamą w Polsce”. Przedstawicielki różnych mniejszości narodowych uczestniczyły w szkole rodzenia, a specjalny kurs przygotowany był też dla polskich położnych. Prócz tego PFM wymyślił programy „Moja kariera w Polsce” dla poszukujących pracy, duży projekt „Centrum Informacyjne dla Cudzoziemców” i autorski program edukacyjny „Cały świat w naszej klasie”. – Niestety właśnie wśród dzieci spotykaliśmy się czasem z postawami otwartego rasizmu i nietolerancji – mówiła Kosowicz.

– Mając przegląd kilkunastu innych organizacji, zajmujących się migrantami, widzę dwa główne obszary działań: to nie tylko praca w szkołach (edukacja międzykulturowa), ale i projekty dla administracji publicznej i urzędników, żeby umieli kontaktować się z uchodźcami, rozumieli ich kulturę i problemy – opowiadała Pieńkowska.

Cała audycja TOK FM możliwa jest do odsłuchania tutaj.

Polecamy też wywiad z Katarzyną Przybysławską, prezeską kolejnej organizacji (Centrum Pomocy Prawnej im. Haliny Nieć) skupiającej się na problemach imigrantów.