PAFPIO o migracji w Radiu Szczecin
W audycji Radia Szczecin poświęconej problematyce imigranckiej gościem była ostatnio Kinga Chrzanowska z Funduszu PAFPIO. Opowiadała o najciekawszych inicjatywach organizacji oraz ich problemach z rozliczeniami projektów

Radio SzczecinImigrantom najczęściej pomagają organizacje pozarządowe – rozpoczęła audycje „Pożyteczni” redaktor Małgorzata Furga. – Te organizacje widzą, jakie problemy spotykają cudzoziemców. Często swą organizację rozpoczynają od małych kroczków, np. idąc do urzędu i pomagając w zdobyciu informacji nt. praw uchodźców – mówiła Chrzanowska z PAFPIO. Opowiadała też o tym, jak ważne jest poznanie polskich zwyczajów przez zagraniczne dzieci, i jak pomóc im w adaptacji w polskiej szkole. Całości audycji można wysłuchać tutaj.
Edukacja wśród cudzoziemców o Polsce, ale też Polaków o migrantach, wydaje się według Chrzanowskiej szczególnie ważnym rodzajem działalności.

Redaktor pytała przedstawicielkę PAFPIO też o to, jak pozyskać środki na działalność wśród imigrantów. Okazuje się, że są to przede wszystkim dwa rodzaje grantów: z Funduszy Norweskich i Unii Europejskiej. Zazwyczaj dopiero po rozliczeniu projektu, przedstawieniu zapłaconych faktur i dokumentacji organizacje mogą liczyć na zwrot poniesionych kosztów. A jak działać w międzyczasie? Właśnie do tego został powołany Fundusz PAFPIO, udzielający pożyczek dla NGO-sów. – Wtedy też często beneficjanci sięgają po wsparcie od nas – powiedziała Chrzanowska. Przypomniała też o działalności doradczej Funduszu PAFPIO.

Do organizacji zajmującej się cudzoziemcami w Polsce, które dotąd wsparł Fundusz PAFPIO, należą między innymi, Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek z Trójmiasta, Centrum Wolontariatu w Lublinie, Polskie Forum Migracyjne i Fundacja Ocalenie z Warszawy oraz Centrum Pomocy Prawnej im. Haliny Nieć.
Podcast całej audycji dostępny jest na stronie Radia Szczecin.