Krzyż Oficerski Orderu Zasługi RP dla założyciela PAFPIO

 

Douglas Ades, Przewodniczący Rady Nadzorczej i założyciel Funduszu PAFPIO, polsko-amerykańskiego programu pomostowych pożyczek dla organizacji pozarządowych, został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

DOUG_IMG_1539.
Douglas Ades pełni kluczową rolę w przyznawaniu polskim organizacjom pozarządowym pożyczek, będąc Przewodniczącym Rady Nadzorczej Funduszu PAFPIO. Założony przez Polsko-Amerykański Fundusz Przedsiębiorczości w 1999 roku Fundusz PAFPIO, za cel postawił sobie pomoc wciąż młodemu wtedy trzeciemu sektorowi. Była to pierwsza w Polsce instytucja tego typu. Szczególne znaczenie pełni od 2004 roku ze względu na środki płynące do organizacji z Unii Europejskiej.

.
Skąd zainteresowanie obywatela Stanów Zjednoczonych Polską? Ades urodził się w Kalifornii i jako 17-latek stał się liderem młodzieży w swojej społeczności. Już wtedy, w latach 60., interesował się sprawiedliwością społeczną i tematami równouprawnienia. Studiował filozofię i psychologię na uniwersytecie w Kalifornii. Jako stypendysta rozpoczął naukę w Union Theological Seminary w Nowym Jorku. Pracował w Harlemie pomagając narkomanom wyjść z uzależnienia – Codziennie spotykałem się z uzależnionymi od heroiny, jednocześnie pisząc doktorat – opowiada Ades. Po tym, jak wsparła go prestiżowa Fundacja Rockefellera, Ades poszedł w stronę finansową. Bez względu na to, czy chodziło o niewielkie pożyczki dla studentów, biednych mieszkańców Nowego Jorku czy – znacznie później – przedstawicieli polskich organizacji pozarządowych, Amerykanin zawsze traktował swoją pracę jako misję. –Tworzyłem różne programy, również w pracy korporacyjnej, pomagając tym, którzy mieli mniej szczęścia – przyznaje.

.
Polskę odwiedził po raz pierwszy w 1991 roku. Nie wiedział o niej dosłownie nic. – Była krajem dość smutnym, ale w mieszkańcach dostrzegłem pewną siłę, potencjał, nadzieję i bezkompromisową chęć zmiany. Wiedziałem, że muszę tu działać! – mówi Douglas Ades. Zdobył 5 mln złotych od Polsko-Amerykańskiego Funduszu Przedsiębiorczości, które pozwoliły na wsparcie finansowe przez Fundusz PAFPIO pierwszych polskich NGO-sów. Do dzisiaj Fundusz udzielił ponad 2 tys. pożyczek małym i dużym organizacjom skupiającym się m.in. na kulturze, edukacji, ochronie zdrowia, pomocy społecznej czy przestrzeganiu praw człowieka. Dzięki niemu PAFPIO wsparło 571 organizacji kwotą 179 mln złotych!
Douglas Ades specjalizuje się w ekonomii krajów przechodzących transformację polityczno-gospodarczą. Doświadczył jej m.in. w Bułgarii, w Rumunii, na Węgrzech i na Słowacji. Obecnie skupia się już tylko na Polsce, odwiedzając ją pięć razy do roku. Na co dzień mieszka w Nowym Jorku, co nie przeszkadza mu opiniować i zatwierdzać wszystkie wnioski o pożyczki płynące do Funduszu PAFPIO od polskich organizacji pozarządowych.

.
Kiedy tylko znajduje czas, bierze udział w programie „English Teaching” zapoczątkowanym przez Polsko-Amerykańską Fundacje Wolności. Odwiedził już prawie 50 szkół z najmniejszych polskich wsi i miejscowości. – Spędzam w nich niecały dzień. Opowiadam o Ameryce, pytam dzieci bądź młodzież o ich życie, a oni o moje. Dzięki temu jestem niezwykle spokojny o przyszłość Polski! Macie wspaniałego ducha – uważa Ades.

.
Za aktywność we wspieraniu III sektora Ades został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Dlaczego taki przywilej spotkał 72-letniego obywatela Stanów Zjednoczonych? – Douglas Ades nie tylko opiniuje wnioski pożyczkowe na dobre, prospołeczne działania. Naprowadza i sugeruje możliwe ścieżki rozwoju i wsparcia organizacji w potrzebie. Za taką pomoc organizacje non-profit są nam bardzo wdzięczne – opowiada Dorota Pieńkowska, szefowa Funduszu PAFPIO.

 

Warszawa, 14 maja 2015